dr n. med. Magdalena Szymczak

specjalista położnik - ginekolog - anestezjolog

dr Magdalena Szymczak - specjalista położnik - ginekolog - anestezjolog
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne, ale często nieleczone. Podstawowym leczeniem jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Jeśli to nie przynosi efektu należy rozważyć u niektórych osób leczenie operacyjne podwieszenia lub podparcia szyi pęcherza moczowego. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być też leczone poprzez wstrzyknięcie substancji wypełniającej. Podstawową zasadą zastosowania wstrzyknięcia środka wypełniającego w wysiłkowym nietrzymaniu moczu jest uzyskanie dodatkowego podparcia. Materiał wypełniający wszczepia się w okolicy szyi pęcherza moczowego (w środkowej części cewki moczowej) powodując wzrost ciśnienia zamknięcia cewki moczowej i lepsze trzymanie moczu.

Dr Magdalena Szymczak

"Od dłuższego czasu prowadzone były poszukiwania takiego sposobu na leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, które z jednej strony byłby doskonale skuteczny a z drugiej strony komfortowy dla pacjentki i nie obarczony ryzykiem. Urolastic jest substancją wypełniającą tkanki miękkie wokół cewki moczowej, stosowana w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych kobiet. Ten stały, niewchłaniany materiał przy wykorzystaniu metody Bulking jest wstrzykiwany do tkanek otaczających cewkę moczową, w celu poprawy zamknięcia cewki moczowej by zwiększyć kontrolę nad pęcherzem."

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat zabiegów? Aby uzyskać dodatkowe informacje i przyjść na konsultacje dotyczące leczenia nietrzymania moczu u kobiet metodą Bulking skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 600 386 742.
Pobierz video: MP4 format | Ogg format | WebM formatWysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet (WNM)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet (WNM) polega na mimowolnym wypływaniu moczu przez cewkę moczową w momencie wzrostu ciśnienia śródpęcherzowego, któremu nie towarzyszy uczucie parcia na mocz.

Nagły wzrost ciśnienia śródpęcherzowego wywołany jest napinaniem mięśni brzucha podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W krańcowych przypadkach mocz wypływa przez cewkę także w pozycji leżącej i bez napinania mięśni tłoczni brzusznej.

Nietrzymanie moczu według Międzynarodowego Towarzystwa Inkontynencji (International Continence Society) jest obiektywnie stwierdzonym bezwiednym wypływem moczu powodującym problemy higieniczne i społeczne.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jest to niekontrolowany wypływ moczu przez cewkę moczową, powstały na skutek przekroczenia przez ciśnienie śródpęcherzowe maksymalnego ciśnienie śródcewkowego.

Najczęściej spotykaną postacią nietrzymania moczu z wyżej wymienionych jest jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy kobiet w różnym wieku i jest spowodowane różnymi zmianami w organizmie pacjentki.

Zmiany wynikające z wysiłkowego nietrzymania moczu: Zmiany o charakterze przejściowym jako czynnik wywołujący nietrzymanie moczu: Nietrzymanie moczu to choroba społeczna.
Szacuje się, że schorzenie to dotyka ponad 5% populacji ogólnej (kobiet i mężczyzn).


Choć do tej pory nie istnieje dobrze udokumentowana, jasna koncepcja tłumacząca przyczynę nietrzymania moczu u kobiet to kluczowym jest fakt, że można skutecznie leczyć nietrzymanie moczu u kobiet. I to właśnie u nas robimy.

Jedną z zalet leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu metodą Bulking z wykorzystaniem materiału Urolastic jest to, że nie jest konieczne specjalne przygotowanie do zabiegu.

Zabieg trwa mniej niż 15 minut, a po zabiegu pozostaniesz kilka godzin na obserwacji. Po tym czasie możesz wrócić do swoich obowiązków lub - co sugerujemy - udać się na odpoczynek. Następnego dnia odbędzie się krótka wizyta kontrolna.

Zgłaszając się na zabieg do nas pamiętaj, aby zabrać:
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet
W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet stosujemy materiał Urolastic. Metoda leczenia Bulking zapewnia skuteczność na poziomie 90%.

Urolastic jest substancją wypełniającą tkanki miękkie wokół cewki moczowej, stosowana w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych kobiet. Ten stały, niewchłaniany materiał jest wstrzykiwany do tkanek otaczających cewkę moczową, w celu poprawy zamknięcia cewki moczowej by zwiększyć kontrolę nad pęcherzem.

Urolastic jest bezpiecznym, nowoczesnym i skutecznym materiałem wykorzysytwanym w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM).

Warto wybrać leczenie z wykorzystaniem Urolastic ponieważ jest to:
  1. biokompatybilny materiał bardzo przyjazny dla kobiet,
  2. niezawodny, bezpieczny i skuteczny
  3. podawany w warunkach ambulatoryjnych, bez narkozy,
  4. nie następuje migracja substancji wypełniającej,
  5. śluzówka cewki moczowej nie ulega uszkodzeniu,
  6. procedura trwa mniej niż 15 minut. (krótki czas trwania procedury i długotrwały efekt)


Procedura leczenia
Procedura jest prosta, mało inwazyjna i szybka. Po krótkim badaniu pęcherza moczowego przy użyciu cystoskop i zastosowaniu znieczulenia miejscowego, chirurg wstrzykuje trzy małe ilości Urolastic wokół cewki moczowej w celu poprawy mechanizmu zamknięcia.
Sytuacja przed zabiegiem: pęcherz nie jest prawidłowo zamknięty.
W trakcie procedury wokół cewki moczowej są umieszczone trzy implanty materiału Urolastic.
Materiał Urolastic usprawnia mechanizm zamykający pęcherza moczowego i zapobiega gubieniu moczu.


Po leczeniu, pacjentka będzie poproszona o pozostanie w szpitalu (tylko przez kilka godzin) aby sprawdzić, czy jest w stanie oddać mocz. Oddawanie moczu może być trochę trudne w pierwszym okresie po zakończeniu leczenia, ze względu na obrzęk tkanek w wyniku wstrzyknięcia. Lekarz powinien dać wskazówki co do kontynuacji leczenia.